Pilnuj, by twój mózg nie poszedł na emeryturę.
Jeśli dbasz o sprawność ciała, to musisz wiedzieć, że również ważna jest gimnastyka umysłu. To są regularne ćwiczenia aktywizujące pamięć, uwagę, czy orientację. Pomyśl, co ci przyjdzie ze sprawnego ciała i długiego życia, jeśli umysł twój będzie zamulony. Im człowiek starszy, tym więcej będzie miał problemów do rozwiązania. Ten, kto dba o umysł, szybciej znajdzie rozwiązanie, ponieważ nie myśli utartymi sloganami.
Podobno H. Ford wiele stracił, gdy przez lata uparcie powtarzał klientowi, że wolno mu wybrać dowolny kolor samochodu, pod warunkiem, że będzie to czerń. Zatem daj sobie szansę na rozwój, nie zasklep się w schematach, w konwencjach zdobytych w zamierzchłej przeszłości, nie pozwól szybko zamierać komórkom mózgowym.
Zauważ, że nie chodzi o fakt posiadania mózgu, ale o korzyści dla ciebie płynące z wykorzystywania go dla lepszego życia i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To się nazywa kreatywne myślenie.
Zrób prosty test. Spleć ręce i przyjrzyj się, który kciuk jest na wierzchu. Zwróć uwagę, że za każdym razem ten sam kciuk będzie na wierzchu. Taka jest siła przyzwyczajenia.
Spróbuj poszerzyć swoje granice, rozbij skostniałe przyzwyczajenia, zmień perspektywę widzenia. I nie myśl, że wystarczy rozwiązywać przysłowiowe krzyżówki. Musisz zadbać o wszechstronny rozwój pamięci, uwagi, logiki, myślenia, szybkości, orientacji, pamięci wzrokowej itd.
ZRÓB SPA MÓZGOWI.
Wybierz ćwiczenia, skomponuj własny zestaw i codziennie trenuj swój umysł. Mózg potrzebuje intensywnej gimnastyki. Możesz pomóc sobie sam, bez wspomagaczy poprzez:
@ > czytanie książek
Jest 11 powodów, dla których warto czytać: obniżają poziom stresu, pogłębiają wiedzę, ćwiczą myślenie analityczne, stymulują umysł (absorbują różne obszary mózgu), rozwijają wyobraźnię, wspomagają koncentrację, pogłębiają wiedzę, poprawiają pamięć, wzbogacają słownictwo, zapobiegają chorobom otępiennym, uspokajają, rozwijają empatię (wzruszenia ), a nawet poprawiają sen. Nie oglądaj bzdurnych programów, nie poprawiają pracy mózgu. Czytaj i rozwijaj wyobraźnię.
@ > ćwiczenia lingwistyczne
np. ułóż rymy do wybranych wyrazów (słowa – głowa, gapisz – napisz itp.), napisz wiersz, opowiadanie, graj w scrable, rozwiązuj krzyżówki, naucz się na pamięć (np. całej kolędy, wiersza, piosenki).
@ > ćw. logiczno- matematyczne
graj w warcaby, szachy, rozwiązuj sudoku, sporządzaj mies., tyg. domowy budżet, ustal szczegółowy plan finansowy podróży np. do Toskanii. Licz od tyłu (18, 17, 16), co drugą, co siódmą liczbę (7, 14, 21, 28), mnóż, dziel, odejmuj w pamięci.
@ > ćw. wizualno- przestrzenne
idź na wystawę sztuki co czujesz, gdy patrzysz na obraz), rób zdjęcia, układaj puzzle, maluj.
@ > ćw. ruchowe
wyrzeźb owoce, a z warzyw i owoców można ułożyć ciekawe rzeczy,baw się z wnukami, zaproś znajomych na domówkę, urządź wieczorek muzyczny, taneczny, andrzejki itp. Każdy powód jest dobry, by się zaktywizować i poruszać w takt muzyki. Na własne oczy zobaczysz, jak świetnie bawi się osteoporoza z miażdżycą, cukrzyca z demencją, nadciśnienie z reumatyzmem, Parkinson z udarem, udar z otępieniem, cholesterol z depresją. Ruch to życie.
@ > ćw. muzyczne
słuchaj muzyki, wystukuj takt, rozpoznaj instrumenty w muzyce, wybierz wiersz i rapuj go, śpiewaj i nie przejmuj się fałszowaniem. Pamiętaj, że „muzyka to sztuka myślenia za pomocą dźwięków” ( J. Combarie ).
@ > ćw. interpersonalne
znajdź swoich kumpli do brydża, śpiewania, haftowania, robót na drutach, decoupagu, spacerów z kijkami itp.
@ > ćw. przyrodnicze
hoduj zioła w doniczkach na oknie, kwiaty na parapetach. Zbieraj i susz zioła.
Weź psa lub kota ze schroniska. Będą cię wyprowadzać z domu, a w razie czego będziesz mieć do kogo zagadać.
„ Ludzki umysł jest jak śpiący olbrzym „ – pisze T. Buzan. Obudź swój mózg, zmotywuj do pracy, a będzie ci dobrze służył. A będziesz wielka, sprawna i mądra. A ty będziesz świadomy, pozytywny i sprawny intelektualnie.