Wiek senioralny bywa kojarzony ze spadkiem aktywności organizmu i niechęci do poszukiwania nowości. Nic dziwnego, że najwięcej wykluczonych z sieci jest w grupie emerytów.
Nestorze, nie wylogowuj się z aktywnego życia na własne życzenie. I nie szukaj wybiegu, że cię na komputer nie stać, bo wszędzie są kafejki internetowe, a w każdej bibliotece przecież za darmo posiedzisz, ile zechcesz przed komputerem. Jeszcze i prasę przejrzysz, i książkę wypożyczysz. Nie szukaj usprawiedliwienia, że to trudne, jeżeli przedszkolak potrafi posługiwać się komputerem. Nie mów też, że zepsujesz, skoro czterolatkowie niczego nie uszkodzili, to i ty nie możesz zepsuć.
Zauważ, że nie możesz być w tyle. Zmobilizuj się choćby po to, aby poznać, co twoje dzieci i wnuki pokochały, twierdząc, że komputer to okno na świat. Korzystać z sieci nauczy wnuk, a jeśli go nie ma, to są kursy, Uniwersytet Trzeciego Wieku, znajomi.
Pamiętaj, że zaletą komputera jest to, że nauczy cię działania. Nie wystarczy włączyć go jak telewizor czy radio, o, nie. Biernie korzystać z sieci nie możesz, musisz myśleć i podjąć działania. Wiedz, że życie w obecnych czasach zmusza do podejmowania aktywności, o jakiej poprzednie pokolenia nie słyszały. Pomyśl, co zyskasz, kiedy nauczysz się obsługiwać komputer i spróbuj dołączyć do e – seniorów.
W komputerze znajdziesz właściwie każdą informację. Internet ma charakter edukacyjny, dzięki niemu możesz rozszerzać wiedzę specjalistyczną, rozwijać zainteresowania. Nauczysz się piec, robić na szydełku, drutach, przyrządzać dania, robić półki, malować itp.
Pomyśl, że możesz odwiedzać miejsca, w których nigdy nie będziesz: Hong Kong, Alaskę, Madagaskar itp. oraz nawiązywać kontakty z różnymi osobami poprzez serwisy społecznościowe, jak Gadu-Gadu, G-Talk, Skype. Nie będziesz czuł się samotny, gdyż będziesz miał fanów wokół siebie. Możesz również słuchać muzyki, oglądać filmy, obrazy, słuchać radia i telewizji.
Istnieje portal nasza-klasa.pl. Tam poszukasz kolegów z lat szkolnych, czyli powrócisz – jak za dawnych lat – do przeszłości. Prześlesz wiadomości, porozmawiasz, pochwalisz się zdjęciami.
Dzięki Internetowi nie musisz chodzić na pocztę, telefonować. Rachunki płacisz przez Internet, a przez internetową pocztę wyślesz każdą wiadomość.
Sprawdzisz w wiadomościach, co tam , panie, w polityce słychać w Wirtualnej Polsce, na Onecie, czy Interii.
Dostarczysz sobie rozrywki, skoro nawet możesz pograć sobie w scrable z wirtualnym przeciwnikiem.
Zrobisz także zakupy online. Nie musisz wychodzić z domu, bo w sieci znajdziesz i sprowadzisz wszystko, co chciałbyś wiedzieć.
Polecam dwie książki, które krok po kroku nauczą cię wszystkiego, a zdjęcia i rysunki pomogą wchodzić na coraz wyższe poziomy:
1—A. Żarowska- Mazur – „Cyfrowy świat 60 +. Ty i twój komputer”.
2—A. Żarowska-Mazur – „Cyfrowy świat 60 +. Co słychać na fejsie”.
Seniorze, zostało ci jeszcze trochę czasu. Przeżyj go rozsądnie i świadomie. Niech się trzyma twojego mózgu wyższa jakość życia poprzez umiejętność posługiwania się komputerem. Nie pozostawaj w tyle nie tylko za światem, ale przede wszystkim za swoimi wnusiami.