Wszyscy kochamy te noworoczne postanowienia, te nowe wyzwania, więc  życzymy sobie lepszego jutra, zdrowia i tego, co najlepsze. Wprawdzie nikt nie wierzy w to szczęśliwe życie, ale miło nam wiedzieć, że trzymamy w swoich dłoniach to swoje szczęście, dlatego postanawiamy zmienić siebie na lepszy model. Od lat już żyjemy na tym świecie, zatem wiemy, że to wcale nie jest genialny pomysł, bo z reguły punkty  tych postanowień nie są realizowane, nawet jeśli wiszą na lodówkach i katują nas głupimi pomysłami typu: nie jeść, schudnąć, biegać, zero słodyczy. Nieprzemyślane słowa w ilości kilkunastu albo i kilkudziesięciu rzucane na wiatr niech piszą młodzi, my już nie musimy.

Jak to dobrze, że mamy swój wiek, więc więcej nam wolno, czyli starość to również radość. Pomyśl, żaden szef cię nie zwolni, możesz spać do południa, a po południu też możesz się zdrzemnąć, bo któż może zabronić ci lenistwa? Nikt. O linię osy także nie musisz zabiegać. Nam to jest dobrze, ale czy wszyscy o tym wiemy? Nam, osobom w słusznym wieku, wystarczy ta szczęśliwa siódemka, prawda?

1 – Jedz, co chcesz, ale rozsądnie. Żadnych diet. Masz ochotę na frytki, czemu nie. Pokrój ziemniaki, pokrop oliwą, posyp solą, ziołami i wstaw do piekarnika. Hamburger? Proszę bardzo: zmielona wołowina, przyprawy i smażymy. Odrobina egzotyki? To posiekaj dwa jajka ugotowane na twardo, dodaj drobno pokrojoną zieloną paprykę lub rzodkiewkę, wymieszaj z rozgniecionym awokado i przyprawami:  sól, pieprz, kropelkami soku z cytryny, szczypiorkiem. Posmaruj tym kanapkę. Pycha.

2 – Jedź na wakacje zimą. Wprawdzie tropić lwa w buszu nie będziesz, ale po śladach na afiszu możesz wytropić ciekawe wydarzenie, które pomoże przenieść cię w inny klimat: muzyczny, teatralny, artystyczny. Możesz jechać na parę dni do Swoszowic, nie dość, że blisko, to jeszcze zimą taniej, a zabiegi się przydadzą. Jedź na wirtualne wakacje do ciepłych krajów, wstukaj „Australia”, bo na tych antypodach jest lato, bądź „Indie”, „Afryka”. Jeśli będzie już za gorąco, ochłodzisz się na Alasce. Marzysz o zobaczeniu zorzy? Nic trudnego. Przy okazji zobacz wreszcie tę zorzę polarną.

3 – Zrób coś szalonego, jak niegdyś, a potem już nie wypadało. Chociaż na bungee pewnie już nie skoczysz, to możesz pomalować torebkę, ufarbować włosy na wyróżniający kolor, założyć młodzieżowe trampki. Kup na Allegro barwniki do tkanin (tanie) i nadaj nowe życie starym rzeczom. Zrób komuś niebanalny prezent, niech się ucieszy. Obejrzyj dziwne domy, mieszkają w nich niebagatelni, pomysłowi ludzie: https://www.youtube.com/watch?v=qTwBdwPSEd8

4 – Naucz się czegoś nowego. Za młodu się tego nie nauczyłeś, bo zwyczajnie ci się nie chciało, zrób to teraz. Nie musisz od razu nauczyć się tego języka obcego, ale co ci szkodzi poćwiczyć mózg. Jedź na tę Akademię Rocka, czy kursy, które nauczą cię gotowania, szycia, majsterkowania, wędzenia,  wyrobów ze słomy, z papierowej wikliny, bukieciarstwa, feng shui, naucz się grać na keybordzie, czyli znajdź swoją pasję.    Specjalnie przypominam, lista jest długa, ale może z niej również coś wybierzesz. Pomocna będzie strona, gdzie można nauczyć się przez internet, nawet z domu nie musisz wychodzić.: https://eskk.pl/kursy-hobbystyczne

5 – Rzadko oglądaj telewizję wieczorem i za długo nie przesiaduj w mediach. Niebieskie światło zabiera melatoninę, więc spania będzie jeszcze mniej, a to pociąga za sobą pogorszenie zdrowia i dodanie tych niepotrzebnych zmarszczeń naszej skórze. Co w zamian? Spędź czas z koleżanką na angielskiej herbatce. Rozmowa zawsze dobrze wpływa na samopoczucie. Rozłóż Scrabble, zaproś znajomych, wspólne przygotujcie śledzika, czy tosty z pastą jajeczną. Możesz zrobić zielnik i podarować wnukom, niech wiedzą, jakie rośliny wokół nich rosną. Pomaluj ławeczkę przed domem lub blokiem i zaproś tego pana, który mieszka na Księżycu.

6 – Patrz ludziom w oczy i uśmiechaj się. Nie myśl, że jak będziesz skrzywiony i jęczący, to nogi, głowa i stawy będą bolały mniej. Zapamiętaj słowa księdza – poety Jana Twardowskiego: „Mówią, że najpiękniejszy uśmiech to ten, który wiele wycierpiał”. Trzeba sobie samemu poprawiać nastrój, więc warto pooglądać humorystyczne filmiki, jak: https://www.youtube.com/watch?v=WHmyqic8UPs

7 – Miej pogodne dni, nawet, gdy pada deszcz, śnieg  i wichura urywa kaptur. Pamiętaj, że pogoda jest w twojej głowie, więc dbaj, by zawsze tam była. Przecież masz wszystko, co do życia potrzebne, a przede wszystkim dach nad głową, ciepło, jedzenie, rodzinę. Pomyśl, jak wiele osób tylko o tym marzy. To słońce trzeba pielęgnować w swoim sercu. Pogodni mają ciekawsze życie, więcej miłości i lepsze jutro. Nie przeliczaj wszystkiego na pieniądze, więc kup baloniki, nadmuchaj i rozdaj dzieciom, niech i one będą zadowolone. Weź sąsiadkę i przyjdź z nią do klubu. Dobry uczynek też się liczy.

Uważam, że ta szczęśliwa siódemka to strzał w dziesiątkę. Jeśli uda ci się choć jedno z tych postanowień spełnić, znaczy, że będzie dobrze. Do siego roku!

One Thought on “Nowy Rok – nowe wyzwania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *