Zanim kupisz

45-letnia kobieta zgłosiła się na SOR z ostrym bólem nadbrzusza i nudnościami, badania wykazały zaburzenie pracy wątroby. W wywiadzie pacjentka powiedziała, że pije ziołową herbatkę „na odporność”. Kupiła w ziołowym sklepie. Tyle, że ten skład ziół zrobił jej krzywdę, ponieważ sięganie po mieszanki ziół bez konsultacji z lekarzem, może mieć tragiczny finał. Pacjentka spędziła pięć dni w szpitalu. Okazało się, że wszystkiemu winny był suplement, ziołowy napar, który zawierał około 23 składniki, w tym reishi, grzyb stosowany w Azji na każdą dolegliwość, aloes i żeń-szeń. Niestety, wielu ludzi traktuje zioła jako całkowicie bezpieczną metodę leczenia, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Jeśli stosujemy je na własną rękę, kupujemy niesprawdzone preparaty w internecie, może bardzo ucierpieć wątroba – ostrzega Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Ziołowe suplementy mogą szkodzić

„Chociaż zdarza się rzadko, hepatotoksyczność wtórną do spożycia suplementów ziołowych lub uszkodzenie wątroby wywołane suplementami ziołowymi (HILI) należy wziąć pod uwagę u wszystkich pacjentów z nieprawidłowymi wynikami testów czynnościowych wątroby” – piszą autorzy pracy na łamach „Cureus Journal of Medical Science”.

„Ze względu na brak przepisów dotyczących ich wytwarzania i wprowadzania do obrotu, suplementy są często błędnie postrzegane przez społeczeństwo jako mające niewielkie lub żadne skutki uboczne” – tłumaczą.

Od 2005 roku zgłoszono 12 przypadków hepatotoksycznego działania tylko jednego ze składników dodanych do herbatki, czyli aloesu. Na to zwrócili już wcześniej uwagę amerykańscy naukowcy z Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (NIDDK). Podczas jednego z badań odkryli, że stosowanie suplementu z aloesem przez okres trzech tygodni może już  uszkodzić wątrobę.

Suplementy przyjmowane w nadmiarze obciążają organizm, w tym wątrobę. Wiele takich preparatów jest nieprzebadanych, więc tak naprawdę nie wiemy, co jest w środku i czy faktycznie jest to tylko sok z aloesu, pokrzywy… Ale równie ważne, w jakich ilościach. Dlatego takich preparatów nie powinno się stosować na własną rękę, tylko zawsze pod kontrolą dietetyka lub lekarza – ostrzega dr n. o zdrowiu H. Stolińska, dietetyk kliniczny.

W literaturze medycznej opisywane były przypadki ostrego uszkodzenia wątroby wskutek stosowania grzybów reishi, czy suplementów z żeń-szeniem, kiedy łączymy z niektórymi lekami metabolizowanymi w wątrobie. Zawsze pytaj lekarza, jakie zioła możesz dokupić do swoich leków.

– Moje wieloletnie doświadczenie z pacjentami hepatologicznymi nasuwa mi jeden wniosek. Niemal na każdym zjeździe, na niemal wszystkich światowych kongresach powraca jak bumerang temat toksycznego odziaływania ziół w mieszankach. Nie każde jest na tyle dobrze poznane, że wiemy, jak działa substancja czynna, nie wiemy też o ich interakcjach – mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby w Szczecinie. Zatem dla własnego dobra uważajmy szczególnie na mieszanki ziołowe.

Post inspirowany artykułem K. Rozmus (Wirtualna Polska, „ABC zdrowie”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *