Siedem czynników przyspieszających starzenie: brak aktywności ruchowej, papierosy, alkohol, brak snu, stres spowodowany lękami i trudnymi sytuacjami, wystawianie ciała na promienie UV oraz nieodpowiednia dieta.

Żeby postawić swoje serce na nogi i zachować sprawność, należy zacząć ćwiczyć 3 – 5 razy w tygodniu, szczególnie kiedy są problemy z bólami kręgosłupa, chorobami układu krążenia, nadwagą, cukrzycą. ZAPAMIĘTAJ: leczenie ruchem to najtańszy i najbardziej skuteczny lek właściwie na wszystko. Żeby ćwiczenia były lecznicze, muszą być stosowane codziennie, w  wywietrzonym pokoju lub otwartym oknie, najlepiej robić to boso na dywanie. Po ćwiczeniach odpoczywamy ok. pół godziny i wychodzimy na spacer, by  zrobić od  1 – 2 km  i  to bez względu na pogodę. Zaczynamy od ćwiczeń oddechowych, czyli wydechu przez usta i wdechu nosem.

Ćwiczenia mają przeciwdziałać zanikowi mięśni poprzez napinanie mięśni brzucha, łydek, zaciskanie rąk, ale te ćwiczenia powinny być skonsultowane z fachową opieką rehabilitacyjną. Ci, którzy mają zmiany zwyrodnieniowe, doznają z rana uczucia sztywności stawów. Nie jest to przyjemne,  więc trzeba najpierw się rozruszać, a w ciągu dnia powinniśmy unikać długiego stania i tego  siedzenia. W końcu przyszedł czas na wzmocnienie mięśni brzucha i kręgosłupa. Ćwiczymy, bo chcemy być prości i chcemy mieć sprężysty chód.

Zadbajmy również, by podnosić się etapami z pozycji leżącej oraz podnosić wszystkie rzeczy z przysiadu, a ciężary nosić równo rozłożone w obu rękach, unikniemy przez to wielu kłopotów, choćby z kręgosłupem lędźwiowym. Trzeba uważać, ponieważ nie wolno odchylać głowy od pionu do tyłu – o tym także trzeba pamiętać –  unikać nagłych skrętów tułowia i schylania przy wyprostowanych nogach.  Pod ręką należy mieć piłeczkę gumową i ćwiczyć ruch zgniatania, by usprawnić ruchomość stawów. Pamiętajmy, że ludzie prowadzący siedzący tryb życia szybciej się starzeją, bowiem zmniejsza się wydolność ich układu krążenia i  układu oddechowego oraz osłabia siła mięśni, przez to łatwo zapada się na choroby cywilizacyjne. Pomyśleć należy również o uczestniczeniu we wspólnych grach i zabawach, co wpływa korzystnie na samopoczucie, Naturalną formą ruchu są wycieczki, więc pomyślmy, gdzie codziennie pójdziemy.  Wreszcie zacznijmy wychodzić z domu.

Te praktyczne rady przygotowała dla Was  mgr fizjoterapii pani Katarzyna Woźnicka – Stachurka.

Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *