Życie starszego człowieka na każdym kroku miażdży, wdeptuje w ziemię, szczególnie, kiedy zapomina, staje się mniej sprawnym, chorym, czy mniej zaradnym. Niezależnie, co nas spotkało, wiedz, że to nie koniec problemów, więc trzeba wiedzieć, jak się do nich przygotować. Możesz dużo, ale nie wszystko. Zatem powoli staraj się przygotować na trudniejsze dni.

  • Wypisz sobie telefony do Miejskiego Ośrodka Zdrowia, Przychodni Rodzinnej, pielęgniarki środowiskowej, Caritasu, Pogotowia Ratunkowego itd.
  • Przygotuj sobie Kopertę Życia dla Seniorów, wypełnić kartę może pomóc pielęgniarka, należy trzymać ją w lodówce.
  • Przysługują prawa umożliwiające przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, np. zasiłki stałe, okresowe, celowe, opiekuńcze, dodatki mieszkaniowe. Informacji udzieli MOPS.
  • Wypisz nazwy poradni, np. kardiologiczna, reumatologiczna, a obok daty następnych wizyt.
  • Pamięta, że istnieją Poradnie Leczenia Bólu, więc nie musisz cierpieć.
  • Dla osób, które ukończyły 65 rok życia jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna  w Centrach Pomocy Rodzinie. Tam dowiesz się o dofinansowaniach do wózków, chodzików, materaca przeciw odleżeniom, rozbudowy łazienek itp.
  • Cztery tysiące krakowian po 65 roku życia może zaszczepić się bezpłatnie p/ grypie. Warto pamiętać, ponieważ powikłania pogrypowe mogą jeśli nie zabić, to upośledzić czynności życiowe.
  • Nie przejmować się drobiazgami, codziennie się uśmiechać ioraz obowiązkowo nauczyć się na pamięć wiersz    Szymborskiej pt. „Oda do starości”:

Dopiero człeku twój wiek DOJRZAŁY!
Odsłania życia urok wspaniały …
Gdy łyk powietrza, z wysiłkiem łapiesz…

Rwie Cię w kolanach …
Na schodach sapiesz …
Serce jak głupie szybko ci bije …
Lecz w każdej chwili czujesz że ŻYJESZ !
Więc nie narzekaj z byle powodu
Masz teraz wszystko ,czego za młodu
nie doświadczyłeś. Ale DOŻYŁEŚ!

Więc chociaż czasem w krzyżu cię łupie
Ciesz się dniem każdym!

Miej wszystko w DUPIE!”

Wiekiem nie ma co się przejmować, ponieważ liczy się stan umysłu, a ten nie zależy od wieku. Ważne, by mieć własne zainteresowania, pasje, chodzić na spacery i utrzymywać kontakt z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *