Pomylić grypę z przeziębieniem to tak jakby pomylić czołg z quadem, ponieważ i to, i to ma cztery koła – pisze pantabletka.pl i oddaje głos pani dr Annie Jurgiewicz.
Grypa to choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową lub w bezpośrednim kontakcie z chorymi. Typowe objawy grypy są podobne do przeziębienia, czyli katar, ból gardła, suchy kaszel. Grypa objawia się nagłą wysoką gorączką, bólem mięśni, potami i osłabieniem. Kiedy łóżko ciągnie do siebie, trudno się podnieść,  łamie w kościach, człowiek osłabiony, wydaje się, że walec po tobie przejeżdża, to znak, że trzeba udać się do lekarza, bo grypa wymaga fachowej pomocy. Lekarz przepisze oprócz leku przeciwgorączkowego także oseltamiwir, ale ten skuteczny jest w pierwszych 48 godzinach po zachorowaniu, dlatego tak ważne jest rozpoznanie przeziębienia od grypy. Trzeba zapobiec powikłaniom po grypie, bo te mogą być śmiertelne.
Kto nie chce mieć powikłań pogrypowych, powinien zaszczepić się, nie ma skuteczniejszej ochrony. Moja lekarka poradziła mi najbardziej skuteczne szczepionki: Vaxigrip Tetra lub Influvac Tetra. Lekarz pierwszego kontaktu zapisze seniorowi bezpłatnie, więc może warto zapobiegać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *