Sprawdzamy, ile witaminy jest w witaminie
 
Lek  służy leczeniu, zapobieganiu lub diagnozowaniu chorób, a suplement diety – służy uzupełnieniu o brakujące składniki spożywcze.
 W aptece farmaceuta podaje wit. C 200 mg, lek oraz pokazuje tańszy zamiennik – drugie opakowanie wit. C 200 mg z napisem suplement. Nie wybieraj tańszego zamiennika. Dlaczego warto wybrać lek? Choćby dlatego, że aby wyprodukować lek, producent przechodzi wieloletnie badania, w dodatku proces jest kosztowny, trzeba zebrać tony dokumentacji, by uzyskać stosowne zezwolenia, by lek znalazł się na aptecznej półce.
 Suplement nie dość, że nie jest kontrolowany albo b. rzadko, to w każdej tabletce może być inna dawka. Zeby produkować suplement, wstarczy zawiadomić GIS (Główny Inspektorat Sanitarny), by móc go sprzedawać na każdą dolegliwość. Zatem nie powinno być nikomu obojętne, co wybiera. I pamiętajmy o tym, że w leku każda tabletka zawiera te same dawki i to do końca okresu ważności, co w przypadku suplementów nie jest takie oczywiste. Tymczasem dawka ma znaczenie, zamiast pomagać, szkodzi.Taką wit. C też można przedawkować, chociaż nerki wypłukują, ale w końskiej dawce można dostać kamieni nerkowych. Są dawki, ktore łatwo mogą stać się trucizną. I tak wit. A czy żelazo kumuluje się w organizmie. Niebezpieczne są równiez interakcje, czyli wzajemne odziaływanie leków.
Jak odróżnić lek bez recepty od suplementu?
LEK MA NAPISANE: PRODUKT LECZNICZY, NR ZEZWOLENIA, DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE, A W KODZIE KRESKOWYM CYFRY – 9990. 
Suplementy mają napisane: suplement diety. Wybór zależy od ciebie, czytelniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *