Dlaczego warto jeść śliwki? Można je dodać do wszystkiego w formie karmelizowanej, suszonej, wędzonej, w postaci dżemu, powideł, także nalewki. Śliwki wchodzą w skład lekarstw na problemy z trawieniem, stosowane są na zaparcia również na leniwe jelita w starszym wieku, ponieważ wspomagają perystaltykę jelit. Wrzucone do ciasta, barszczu, sałatek, śledzi, owsianki, sernika, bigosu, kaszy, chlebka, naleśników uczynią, że nie tylko jelita, ale i śledziona czy wątroba będą szczęśliwsze.
Nutella ze śliwek
- 2 kg śliwek (można do śliwek dodać jeszcze daktyle),
- 10 łyżek kakao,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- tabliczka gorzkiej czekolady,
- szczypta cynamonu i przyprawy do grzańca. Śliwki wypestkować, dodać cynamon i gotować ok. godziny, często mieszać. Dosypać kakao, pokruszoną czekoladę, olej, zagotować. Jeśli ktoś lubi słodziutko, może dosypać cukru lub ksylitolu. Całość zblendować, przełożyć do słoików i zawekować.
Najszybsze ciasto – clafoutis
300 g wypestkowanych śliwek pokroić, połączyć z łyżką miodu i szczyptą cynamonu, włożyć do formy o średnicy 22 cm wysmarowanej masłem i zalać ciastem podobnym do naleśnikowego: 4 jajka utrzeć z 40 g cukru (ksylitolu), dodać szczyptę soli,165 g mąki, 100 g serka śmietankowego (mascarpone), wymieszać. Cienkim strumieniem wlać 350 ml mleka, wanilię (wanilinę), odstawić na 10 minut i zalać śliwki. Piec ok. 35 minut, podawać na ciepło z bitą śmietaną lub pudrem.
Chlebek śliwkowy
10 dag wędzonych śliwek zalać wrzątkiem, dodać amaretto do smaku. Miękkie 15 dag masła utrzeć z 2 łyżkami miodu i dodawać dwa jajka po jednym, potem 25 dag mąki z 2-3 łyżeczkami proszku do pieczenia, odrobiną przyprawy do piernika, a na koniec śliwki z wodą. Piec w formie keksowej w 150 stopniach jedną godzinę i 20 minut.
A najpyszniejsze naleśniki są ze skarmelizowanymi śliwkami!
Smacznego