Świat przeraża 

nas ze względu na ostre podziały na linii krajów, rasy, religii, ze względu na despotyzm, nacjonalizm, fundamentalizm (także religijny), katastrofy ekologiczne spowodowane wzrostem ekonomicznym. Świat jest pełen pytajników, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, natomiast ten nasz świat jest wręcz zawalony nieistotnymi, nikomu niepotrzebnymi informacjami. Ludzie żyją wydumanymi plotkami, cudzym życiem celebry bądź przepowiedniami jasnowidzów.

Nie ogarniam

tego świata podobnie jak R. Kapuściński. Może dlatego, że na samym dole życie biegnie zwyczajnym torem: praca, dom, przyjaciele, smutki, radości. Dopiero na wyższych piętrach zjawiają się strachy, konflikty, wyścigi zbrojeń, straszenie atomem, wypadki, morderstwa, pożogi, wybuchy, terroryści, jakby spokojnych i życzliwych ludzi nie było na tym świecie. Tak to jest, gdy zło lepiej się sprzedaje, więc media dokonują manipulacji, a światem zarządzają dyktatorzy. Zauważmy, jak bezmyślnie wydajemy pieniądze na coraz nowocześniejszą broń, która ma służyć zabijaniu ludzi, a taka wybiórczość Godek nie protestuje, chociaż w czasie wojny giną również dzieci, nie tylko żołnierze. Ileż cierpień muszą przeżyć maluchy, ale kto się nimi przejmuje, kiedy ważniejszy jest nienarodzony oraz przemysłowa ropa?

Człowiek stracił kontakt z naturą

prawdę powiedziawszy tak bardzo, że jeden ze sprzedawców został zapytany, czy ma w sklepie nasiona sałaty, rzodkiewki, kapusty kiszonej i konserwowych ogórków, bo skoro ma duży balkon, więc miałby gdzie posiać te ulubione warzywa.

Co z nas za ludzie?

Kiedy pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży mieszkania z 98 letnim mężczyzną, znajdującym się w słabej kondycji, który „w niczym nie przeszkadza”, ponieważ nie chodzi, to na długi czas zaniemówiłam, gdyż ogłoszenie zamieściło jedno z biur nieruchomości, a nie jakiś pazerny osobnik. Wrr

Świat nieprzedstawiony utkany z teorii spiskowych

przecież zawsze byli ludzie, którzy zmyślali, ale zanim wierutna bzdura przedarła się przez opłotki, minęło sporo czasu. Teraz Internet przejął wymyślone teorie spiskowe i błyskawicznie roznosi po wszystkich kontynentach, stąd tyle zwolenników płaskiej Ziemi, antyszczepionkowców, spotkań z UFO, a do jednej z pań, to podobno co noc przychodzi. I jak tu nie wierzyć, kiedy kobieta już urodziła, a to widoczny dowód na istnienie ufoludków.

Kult mocarstw

nie prowadzi do niczego dobrego, nawet te kolosy na glinianych nogach mogą bezkarnie napadać na inne państwa. Dlaczego? Bo mogą. Państwa pouzależniane od ropy, gazu straszą sankcjami, z których kolos się śmieje. I jak widzimy sami, nie tylko Harari zauważył, że przeciętny człowiek chce wyjechać do małej Holandii, Anglii, a nikt nie chce do tej wielkiej i potężnej Rosji.

Dlaczego nie dbamy o nowoczesne wykształcenie

skoro najważniejsza jest edukacja młodych w kierunku umiejętności, a nie pamięciowego odtwarzania oraz obowiązkowa ekonomia dla każdego, wtedy wiadomo, że kiedy padnie pytanie o polexit w podobny sposób, jak w brexicie, a ludzie pojęcia nie mają o ekonomii, stąd pewne, że w referendum wybiorą, iż chcą sami decydować o sobie, więc nie chcą Unii. Ekonomista wybierze właściwą odpowiedź.

Media nie zajmują się prawdziwymi problemami

typu bieda, choroby, zróżnicowanie społeczne, czy starość, która większość ludzi spotka. Współcześnie kondycja młodych nie jest najlepsza. Jeszcze młodzi, a czują, jakby ktoś wrzucił im na grzbiet kilkanaście lat, a 30 % ma rozmaite zaburzenia, w tym depresyjne, nerwicowe, czy zaburzenia snu. Problem pojawi się, gdy dwa pokolenia – dziadków i rodziców – będą potrzebowały specjalistycznej opieki, a tej praktycznie nie ma, bo nikt o rozwiązaniach nie myśli.

Dobrze, że przyjaciółka zaprasza mnie na angielską herbatkę. Hmm. Jak ona ciekawie nazywa nalewkę własnej roboty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *