Konsumujemy coraz więcej leków, a dodatkowo jeszcze dokupujemy suplementy, gdyż ulegamy kuszącej reklamie. Tymczasem wzajemne oddziaływanie na siebie (czyli interakcja) leków, suplementów i ziół może szkodzić choremu zamiast pomagać.
W przypadku stosowania 2 leków – interakcja jest już prawdopodobna, a przy 4 i więcej leków niekorzystne oddziaływania są nieuniknione i mogą szkodzić. A przecież lubimy przyjmować leki na wszystko: przeciwbólowe, na objawy przeziębienia, także suplementy na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, witaminy, na poprawę snu, coś na stawy, na nerwy, a do tego jeszcze leki przepisane od lekarza na ciśnienie, serce, obniżające poziom cholesterolu oraz antybiotyki. Jak to wszystko zmieszamy i przyjmiemy 3 razy dziennie, to może się okazać, że leki te nie działają tak jak powinny, ponieważ wchodzą ze sobą w szkodliwe związki, które mogą być niebezpieczne.
- Nie bierz miłorzębu japońskiego z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwpłytkowymi, przeciwzapalnymi i antydepresantami, bo spowodujesz krwotoki,
- żeń-szenia (ginseng) z lekami na ciśnienie krwi, a osoby palące, które przyjmują beta-karoten, są bardziej narażone na nowotwory płuc.
- Ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę,
- Węgiel aktywowany utrudnia wchłanianie wielu leków, nie należy ich przyjmować, jeśli przyjmujesz węgiel,
- Ziele dziurawca i leki antydepresyjne jednocześnie stosowane, mogą prowadzić nawet do śmierci,
- Produkty zawierające żeń-szeń – mogą wchodzić w związki z tramadolem, kodeiną i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi,
- Kwas foliowy, stosowany jednocześnie z fenytoiną (lek przeciwdrgawkowy, przeciwpadaczkowy) prowadzi do zmniejszenia stężenia leku we krwi i zmiany jej skuteczności,
- Wapń i leki w leczeniu nadciśnienia – jednoczesne stosowanie prowadzi do zmniejszenia działania leku,
- Żelazo – zmniejsza działanie leków przeciwbakteryjnych np.: tetracykliny,
- Leki moczopędne zmniejszają stężenie potasu we krwi.
- Nie wolno brać dziurawca z lekiem na astmę czy POCHP
- Leki najlepiej popijać wodą niegazowaną niskozmineralizowaną, o temperaturze pokojowej lub zwykłą wodą z kranu, przegotowaną i ostudzoną.
Samemu też można sprawdzić, jak na siebie oddziaływują brane przez ciebie leki na stronie:
Jak uniknąć złego oddziaływania leków?
Przygotuj sobie kartkę z wszystkimi lekami, ziołami i suplementami, które bierzesz i pytaj farmaceutę lub lekarza, czy jeszcze możesz kupić sobie dodatkowy lek na przeziębienie bądź sen. Pytaj, a nie kupuj czegoś, co innemu pomogło.